30 Ekim 2014 Perşembe

PROVA MANKENİ YAPMAK ÇOCUK OYUNCAĞI


Sanırım diğer herkes gibi benim de en büyük problemim, diktiğim kıyafetlerin provasını yapamamaktı. Özenle diktiğim kıyafetleri giyip aynanın karşısına geçerek kıyıdan köşeden arka kısımların duruşunu görmeye çalışırdım. Ne komik hallere düştüğümü tahmin edersiniz.

Bazen de çocuklara sorardım: 

- Oğlum sence bu elbisenin arkası düzgün duruyor mu?
- (legodan zorla kafasını kaldırıp kısa bir bakıştan sonra) Duruyor, duruyor.
- Kızım bir de sen bakar mısın, yamukluk var mı?
- Yamukluk yok sanki ama çizgiler olmayaymış iyiymiş. (penslerden bahsediyor)

Bir dönem kendi ölçülerime yakın arkadaşlarımın üstünde denedim. Taşınınca o da uzun sürmedi. Bir prova mankeni almak da seçeneklerden biriydi ama evde yer kaplamasını istemiyordum. Evde zaten yer kaplayan biri olarak kocam aklıma geldi. Evet, aramızda kalsın kocamı kıyafetimi denemeye zorlamışlığım bile var. Başaramadım tabii ki.

Giysilerin nasıl  duruduğunu tam olarak görememek artık iyice can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı ki yardımıma çocukların yapılandırma oyuncakları yetişti. Knex parçalarını alıp hemen plan yaptım. Hangi parçaları kullanmam gerekiyor, parçaları nasıl birleştirirsem daha sağlam olur? Tasarım aşaması bittikten sonra, yapım aşamasına geçtik. Çocuklarımla birlikte  bir saate yakın bir zamanda bitirdik. Knex parçaları sert olduğu için esneme olmuyor; rahatlıkla büyük şeyler yapılabiliyor. İskeleti bitirdikten sonra sadece gövde kısmına, peluş kumaştan kılıf yaptım. İskeletin üstüne giydirerek  içini tam olarak kendi ölçülerimde doldurdum. Omuz kısımlarındaki eğimi verip yine kendi boyun ölçümde boyun yaptım. Mankenimiz için isim düşünürken küçük kızım hemen  "Misafinaz" deyiverdi. Adı  Misafinaz oldu.

Şimdi benimle aynı ölçülerde, boyu boyuma uygun bir prova mankenim var.

20 yorum:

 1. İnanın çok şaşırdım''parçadan bütüne ''konusuna muhteşem bir örnek olmuş.Üretkenliğin sınırı yok bir kez daha anladım.Fikrinize sağlık :))

  YanıtlaSil
 2. Çok yaratıcı, tebrikler :)

  YanıtlaSil
 3. Benim prova mankenim var ama sadece yarım bıraktığım işler beklerken giydiriyorum bedenime uymuyor zaten... ben de sünger almıştım bedenime uydurmak için ama sonra vageçtim ben onun bedeninde olmalıyım derken 10 kilo aldım :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence siz de dış kısmına kumaş kaplayarak içine (süngere kolay şekil veremezsiniz sanırım) pamuk vb. doldurabilirsiniz. Böylece tam ölçünüze göre ayarlayabilirsiniz :)

   Sil
 4. Muhteşem bir fikir gerçekten, sıradışı bir çalışma olmuş, tebrikler :)
  Prova mankeni yapma etkinliği olsaydı, asla aklıma gelmeyecek bir yöntem olurdu herhalde knexler!
  Buradan yaratıcılığa katkı sağlayan çocuklara da selamlar ;)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, selamınızı ilettim. Onlar da size selam yolladılar:)

   Sil
 5. harika.. muhteşem. bayıldım..

  YanıtlaSil
 6. waaaaoooww , dahice;) ben kendimi bantla sardırdığım halde tam ölçüme uyduramadım, siz iskelet sistemiyle süper halletmişsiniz:)

  YanıtlaSil
 7. vayyy be kırk yıl düşünsem aklıma gelmez harika sistem:)))

  YanıtlaSil
 8. çok yaratıcı bir fikir gerçekten, bayıldım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarla birlikte yapmak işin en keyifli yanıydı, hatta arada bir tane de çocuk model yaptı kızım ama sonra onu bozduk.Beğenmenize çok sevindim:)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...